Dobrovýzvy
Malé výzvy. Veľké posuny.
Dobrovýzvy sú krátke a zrozumiteľné obsahové celky, ktoré ti pomôžu hlbšie preskúmať konkrétny problém. V každej výzve ťa v štyroch krokoch prevedieme od porozumenia až po konkrétny nástroj či techniku, ktorú si môžeš hneď vyskúšať.
Rozoberáme vždy jednu tému – pomaly, v menších dávkach, aby si mal/a priestor postupne všetko spracovať a vnímať.

Čo získaš

Naučíš sa lepšie pochopiť svoje reakcie v náročných a kritických situáciách.

Naučíš sa identifikovať konkrétne udalosti, ktoré ich spúšťajú.

Vyskúšaš si jednoduché techniky a nástroje na ich lepšie zvládanie.

Získaš konkrétne cvičenia, pri ktorých spomalíš a zamyslíš sa nad rôznymi témami.
#1 Zranenia z detstva a tvoje spúšťače
Naša prvá téma je venovaná Zraneniam z detstva a ich spúšťačom. Rozpoznanie našich zranení, ktoré si mnohí nesieme z detstva, nám umožní postupne ľahšie žiť a získať lepšiu kontrolu nad vlastným životom a zlepšiť vzťahy s blízkymi osobami, na ktorých nám záleží.
-
krok - Ak si ešte nemal/a priestor, sprav si TEST a zistíš, ako si na tom ty. Pri otázkach sa zamysli nad niektorými situáciami z detstva a možno sa ti začnú vynárať spomienky ❤️🩹
-
krok - Tieto spomienky si bližšie zreflektuješ a zakategorizuješ pomocou videa TU, ktoré ti pomôže vyhodnotiť tvoje odpovede.
-
krok - Ako fungujú spúšťače a čo to v praxi znamená? Vypočuj si príklady z bežného života, kedy možno aj ty reaguješ neadekvátne danej situácii TU.
-
krok - Teória nám vie veľmi pomôcť, ale praktickým cvičením sa dostávame ešte hlbšie do seba samého. Dopraj si chvíľu pre seba, zamysli sa a napíš si konkrétne situácie z bežného života a pocity, ktoré v tebe vyvolali TU.
Ak sa dostaneš až na 4. krok, dobre sa vyspi, dopraj si masáž, prechádzku v prírode alebo chutnú kávu v dobrej spoločnosti.
#2 Blízke vzťahy 💗
Štúdie skúmajúce šťastie znovu a znovu potvrdzujú, že základom pre šťastný život nie sú peniaze, sláva či úspech, ale blízke, pevné a zdravé vzťahy s druhými ľuďmi. Pocit prináleženia, patrenia do komunity je veľmi dôležitý pre naše psychické zdravie. Dobrovýzva tento týždeň prinesie aktivity práve pre zoznámenie sa s obsahom na platforme pre budovanie zmysluplných a láskyplných vzťahov. Nejedná sa len o partnerské vzťahy, ale aj rodinné a kamarátske, ktoré potrebuje každý z nás. Dobrovýzva ťa povzbudí ku väčšej uvedomelosti vo vzťahoch a okrem cvičení v nej nájdeš aj rady pre konkrétne situácie.
-
Krok - poďme na chvíľku spomaliť a zreflektovať si naše vzťahy s najdôležitejšími ľuďmi okolo nás v cvičení tu. V čom sú pre nás významné a aké emócie vyvolávajú?
-
Krok - vyber si jeden vzťah na ktorom chceš zapracovať. Sú v ňom napríklad nejaké nezhody, alebo máš pocit že sa od seba trošku vzďaľujete. Skús si cvične natrénovať zmenu svojich reakcii v cvičení tu.
-
Krok- následne zapracuj na zlepšení emocionálneho bezpečia vo vzťahu - môže to byť aj spoločná aktivita. Psychologickú teóriu a praktický náhľad nájdeš tu.
-
Reflexia: Čo sa ti podarilo zlepšiť? Uvedomil/a si si o vzťahu niečo nové? Ak boli pre teba cvičenia nápomocné, nezabudni dať na príspevok like 🎀.
Bonus: Spomeň si aj na ostatných blízkych, s ktorými sú vzťahy pre teba dôležité. Daj im dnes vedieť že ti na nich záleží 🩷.
#3 Spoznaj sa a nauč sa lepšie regulovať svoje emócie
Cieľom tejto výzvy je posilniť tvoju schopnosť sebareflexie a zamerať sa na prípadnú zmenu tvojho správania, ak si praješ naučiť sa napríklad lepšie regulovať svoje prejavy vyvolané silnými emóciami.
Mnohým z nás sa totiž stáva, že v konfliktných situáciách ťažšie ovládame svoje vlastné emócie, napríklad vybuchneme alebo zvyšujeme hlas a zraňujeme tým svojich blízkych, na ktorých nám zväčša záleží.
Čo budeš potrebovať?
➡️Pero a papier, prípadne mobil/počítač, kam si zapíšeš poznámky
➡️Čas pre seba - pre mnohých veľmi vzácna komodita 😉
➡️Spomaliť a sústrediť sa 🧘
-
krok: Čo sa deje s tvojím telom, keď prežívaš intenzívne emócie? Dozvieš sa, ako a prečo reaguješ tak, ako reaguješ a že to má evolučný pôvod TU
-
krok: Zamyslite sa nad situáciami, v ktorých prežívate pozitívne ale aj negatívne emócie a zapíšte si, ako ste sa cítili podľa vzoru TU
-
krok: Ako si pomôcť v ťaživých situáciách? Napríklad krátkym dychovým cvičením, viac info získaš TU.
-
Reflexia - Čo sa ti podarilo zlepšiť? Zistil/a si o sebe niečo nové? Dopraj si čas a a ak sa ti táto Dobrovýzva páčila, vyjadri smajlíkom emóciu, ktorú v tvojom živote najčastejšie prežívaš 💙
#4 Objav svoje vnútorné dieťa a postaraj sa oňho
Koncept vnútorného dieťaťa vychádza z toho, že v každom z nás stále žije tá časť našej osobnosti, ktorá si pamätá detské zážitky, naše rany ale aj radosti z raného obdobia. Aj keď sme dospelí a veľa sme sa naučili, toto malé dieťa v nás ešte stále existuje a ovplyvňuje to, ako sa cítime a ako sa správame 👶
Práca s vnútorným dieťaťom môže byť veľmi užitočná, najmä ak sa snažíme vyliečiť staré zranenia, ktoré nás možno stále trápia. Predstav si, že by si sa mohla/mohol vrátiť v čase a ponúknuť podporu, lásku a pochopenie tomu malému dieťaťu, ktorým si kedysi bol/a. To nám vie pomôcť lepšie pochopiť naše reakcie a emócie a naučiť sa s nimi zdravšie narábať.
-
krok: Chceš lepšie pochopiť koncept vnútorného dieťaťa? Vypočuj si video TU 🎧
-
krok: Na základe prvého kroku sa vráť k zážitkom z detstva, nájdi si bezpečné miesto, kde sa cítiš dobre a kde sa môžeš sústrediť len na seba. Otvor worksheet TU a pusti sa do práce ✍️
-
krok: Naše spomienky z detstva vedia skutočne bolieť ❤️🩹 A nielen psychicky ale aj fyzicky… Kedy je potrebné vyhľadať pomoc odborníka a na koho sa obrátiť si pozri TU.
-
krok: Dopraj si chvíľu na reflexiu a ak ťa táto výzva zaujala, môžeš s nami zozdieľať, čo výnimočné spravíš pre seba počas najbližších dní 📖🤸🎲🍫💆♀️
#5 Ako si stanoviť hranice v rodine?
#6 Prečo reaguješ pri konflikte vo vzťahoch odmlčaním alebo naopak výbuchom?
Vzťahová väzba, formovaná už v ranom detstve zväčša primárnym opatrovateľom, ovplyvňuje tvoje správanie a reakcie vo vzťahoch počas celého života. Základná idea vzťahovej väzby spočíva v tom, že prístup našich najbližších, ktorí sa o nás starali prvé roky nášho života, ovplyvňuje náš emocionálny život, interakcie s druhými a naše správanie vo vzťahoch v dospelosti.
Porozumenie vlastného štýlu väzby ti môže pomôcť pochopiť tvoje reakcie v stresových situáciách, zlepšiť medziľudské vzťahy v súkromí, ale aj v práci a pracovať na tvojom osobnom rozvoji. Existujú 4 typy vzťahovej väzby - bezpečná, úzkostná, vyhýbavá a úzkostne-vyhýbavá.
-
krok - TU nájdeš jednoduchý test, ktorý ťa prevedie pár otázkami a pomôže ti zistiť, ktorý z týchto štyroch typov máš práve ty. Je to dobrý “odrazový mostík”, ktorý ťa lepšie naviguje v ďalšom obsahu 📝
-
krok - Ak máš prvý a najdôležitejší krok za sebou, kludne si dopraj čas a zamysli sa nad situáciami, kedy si nevedel/a odregulovať svoje emócie, alebo ťa daná situácia príliš zaťažila… Je úplne v poriadku, že výsledok tvojho testu vzťahovej väzby nie je "bezpečný". Každý typ väzby má svoje špecifiká, a je dôležité vedieť, že na vzťahovej väzbe sa dá pracovať a zlepšovať ju.
-
krok - Práca na tvojej vzťahovej väzbe je proces, ktorý si vyžaduje čas a trpezlivosť, ale zmeny sú možné a môžu významne pozitívne ovplyvniť tvoje vzťahy.
-
krok - Dobrovýzva by nebola výzvou, keby sme pre teba nemali pripravené cvičenie a instatné rady Ako s nimi ďalej pracovať. Tak neváhaj a začni TU ✍️
Držíme palce a želáme ti, aby si si užil/a tvoju chvíľu len pre seba 🥰
#7 Vyliečme sa z "people pleasing" tendencie
Neustála snaha vyhovieť ľuďom okolo seba, teda po anglicky people pleasing, je častou realitou mnohých z nás. Vedeli ste však, že táto tendencia patrí pod “fawn” (zaliečanie) reakciu na stres - najmenej známu a novodobú reakciu, ktorá nastane automaticky pri rôznych spúšťačoch. Z detstva pramení v snahe čo najviac vyhovieť a pomáhať rodičom, aby si si zaistil/ zaistila lásku a bezpečnosť. V dospelosti to však môže dospieť do problému, ak kvôli starostlivosti o druhých nemáme ani chvíľku pre seba - alebo sa neustále umárame myšlienkami, čo pre koho ešte treba dnes spraviť.
Nasledujúce cvičenia ti pomôžu lepšie v sebe spoznať túto reakciu, porozumieť jej širšiemu kontextu a začať na ňom pracovať.
✍️ 1. Krok - V rozhovore psychoterapeutka a odborníčka na zranenia z detstva Hana Vojtová objasňuje, prečo snaha vyhovieť všetkým nie je udržateľnou stratégiou tu.
✍️ 2. Krok - V cvičení tu sa zamysli, kedy si naposledy použil/a people pleasing? Zameraj sa na krok 4 a ideálne napíš všetky body na papier.
✍️ 3. Krok - V nadväzujúcom cvičení tu nájdeš tipy, ktoré ti pomôžu naučiť sa svoju reakciu lepšie zvládať. Skús si presne premyslieť, ako v podobnej situácii zareaguješ a precvič si mentálne, ako situácia prebehne. Následne v najbližších dňoch použi premyslené tipy v praxi.
Ak si prišiel/ prišla až sem, som na Teba hrdá, že si si našiel/ našla čas pre seba a pracuješ na svojej sebahodnote a hraniciach. 💕
#8 Láskavosť k sebe (nielen) po ťažkom dni.
Ak sa druhým nedarí, väčšinou sme automaticky empatickí, láskaví a súcitní. Sami na seba sme však často príliš tvrdí, kritizujúci a nevieme si dopriať rovnaké láskavé zaobchádzanie po náročnom dni. Skúsme sa pozrieť na možnosti, ako cítiť empatiu, súcit a láskavosť aj sami k sebe.
💭 Máš pocit, že sebasúcitný prístup nie je pre teba - ty si predsa dostatočne silný/ silná? Psychoterapeutka Hana Vojtová, vysvetľuje tento mýtus vo videu tu.
💭 Keď už sme si vyvrátili mýtus, prospešnosť sebasúcitu k sebe - aj jeho súvis s pociťovaním sebahodnoty - vysvetľuje Hana Vojtová v rozhovore tu.
💭 Zaujíma ťa, ako to máš ty? Od spomínanej Kristin Neff nájdeš dotazník sebasúcitu preložený do slovenčiny tu.
💭 A teraz prakticky: najlepšie sa totiž učíme, ak naučené poznatky čo najskôr aplikujeme. Cvičenie prístupu nájdeš tu.
Ak máš nejaké dodatočné otázky, radi si ich vypočujeme a zodpovedáme na webinári už tento týždeň na tému Posilnenia sebahodnoty. Udalosť a následne aj záznam nájdeš tu.
#9 Zranenia z detstva a tvoje spúšťače
Bazálne bezpečie je kľúčový pocit istoty, ktorý sa vytvára už v ranom detstve. Tento pocit je základom pre náš zdravý psychický vývin a neskôr budovanie našich vzťahov. Ak si v detstve zažil/a emocionálne zranenia, tvoj pocit bazálneho bezpečia mohol byť ohrozený a rôzne negatívne zážitky môžu výrazne narušiť tento základný pocit.
Naše zranenia z detstva a nízka sebahodnota vedia narušiť nielen náš pocit istoty, ale často ovplyvňujú aj naše fyziologické prežívanie. Zahryzni sa do našej ďalšej Dobrovýzvy a zisti o sebe opäť niečo nové… 🫶
-
krok - Učíme sa celý život a vieme pracovať so svojou nervovou sústavou aj teraz v dospelosti, aj keď by si niekto mohol myslieť presný opak. Stačí pár minút denne sa zastaviť a uvedomiť si rôzne situácie, ktoré sa stali počas dňa. Nauč sa, ako začať znovu budovať tvoj pocit bezpečia TU.
-
krok - Zober ✍️ a 📄 a ponor sa do seba. Sprav si užitočný tzv. “checklist”, ktorý ti pomôže zistiť, či tvoj bazálny pocit bezpečia mohol byť narušený a do akej miery TU a čo to môže spôsobovať v tvojom živote.
-
krok - Stratený pocit bezpečia vieme posilniť rôznymi cvičeniami. Vyskúšaj si vytvoriť bezpečné miesto vo vlastnej predstave… a pokračuj podľa ďalších krokov TU.
-
krok - Ak si sa dostal/a až sem, chceme ti zatlieskať 💙 a zatlieskaj si aj ty 👏, že si urobil/a ďalší veľký krok k tomu, aby sa ti žilo so sebou krajšie a lepšie 🥰
#10 Ako pracovať s nepríjemnými, ťažkými spomienkami 🥀.
O traumách z detstva hovoríme čoraz viac - najmä o tých nie úplne na prvý pohľad viditeľných. Možno si sa aj ty už niekedy zamýšľal/a, či nepríjemné spomienky z tvojho detstva, alebo z teenage rokov, môžu mať dopad nato, ako teraz reaguješ a ako tieto zranenia vnútorne spracovať. Možno sa vyhýbaš niektorým miestam, máš stres komunikovať s rodinou, nevieš povedať ľuďom nie… Potom táto výzva je pre teba 🙌.
-
Krok 🧠: Porozumenie - čo je to trauma a čo nie? Psychotraumatologička Hana Vojtová toto slovíčko vysvetľuje v rozhovore tu.
-
Krok 🎞️: Možno predpokladáš, že:
-
Ale veď som to nemala také zlé ako iní…
-
Dnes je iba moderné hovoriť, že mám traumu…
-
Stačí ak sa budem nepríjemným spomienkam/ situáciám vyhýbať…
(Klikni a dostaneš sa do lekcie s vyvráteným mýtom)
-
-
Krok 💡: Cvičenie na zmapovanie tvojich zranení: Priprav si veľký hárok papiera, farebné perá a čo najviac obrázkov a fotiek z detstva (vieš improvizovať aj s kreslením obrázkov). Vyhraď si približne hodinku času pre seba a pusti sa do cvičenia podľa návodu tu.
-
Krok 🩹: Je pre teba potrebná terapia - alebo ako si pomôcť? Vypočuj si v rozhovore tu.
Každý reagujeme na situácie inak, niečo čo jednému človeku ublíži, druhému nemusí. Preto sú sebareflexia, počúvanie svojho tela, všímanie si vlastných reakcii, a starostlivosť o seba dôležité. Naša minulosť, zranenia a nepríjemné spomienky nás nedefinujú. Naopak vieme s nimi pracovať - choď ďalej objavovať cvičenia a rady do kurzu Zranenia z detstva a Nauč sa viac si veriť.
#11 Potrebujem ísť psychoterapeutovi alebo nie? Kedy je ten správny čas?
Naša prvá téma je venovaná Zraneniam z detstva a ich spúšťačom. Rozpoznanie našich zranení, ktoré si mnohí nesieme z detstva, nám umožní postupne ľahšie žiť a získať lepšiu kontrolu nad vlastným životom a zlepšiť vzťahy s blízkymi osobami, na ktorých nám záleží.
-
krok - Ak si ešte nemal/a priestor, sprav si TEST a zistíš, ako si na tom ty. Pri otázkach sa zamysli nad niektorými situáciami z detstva a možno sa ti začnú vynárať spomienky ❤️🩹
-
krok - Tieto spomienky si bližšie zreflektuješ a zakategorizuješ pomocou videa TU, ktoré ti pomôže vyhodnotiť tvoje odpovede.
-
krok - Ako fungujú spúšťače a čo to v praxi znamená? Vypočuj si príklady z bežného života, kedy možno aj ty reaguješ neadekvátne danej situácii TU.
-
krok - Teória nám vie veľmi pomôcť, ale praktickým cvičením sa dostávame ešte hlbšie do seba samého. Dopraj si chvíľu pre seba, zamysli sa a napíš si konkrétne situácie z bežného života a pocity, ktoré v tebe vyvolali TU.
Ak sa dostaneš až na 4. krok, dobre sa vyspi, dopraj si masáž, prechádzku v prírode alebo chutnú kávu v dobrej spoločnosti.
#12 Ak si perfekcionista/tka, táto je pre teba 💙
Máš pocit, že v mnohých oblastiach života nedosahuješ to, čo by si chcel/chcela? Neustále premýšľaš nad drobnosťami, ktoré si mohol/mohla spraviť lepšie? Máš pocit, že si nezaslúžiš uznanie, kým nedosiahneš povýšenie, alebo kým si nezaložíš si vlastný biznis, alebo kým nebudeš mať vysnívanú postavu? Perfekcionizmus nám nedá pokoj, kým nebudeme “dokonalí” - háčik je, že ešte nikomu sa to nepodarilo.
To, či sme sa stali perfekcionistami alebo nie, a ako s perfekcionizmom v dospelosti narábame, môže mať korene v našom detstve. Či sme sa cítili bezpečne prijímaní takí, akí sme, alebo či sme si museli lásku a opateru najprv “zaslúžiť”. Od toho sa aj odvíjajú naše pocity voči sebe samému/samej, ako sa k sebe prihovárame, ako sa o seba staráme a ako sebaistí sa cítime 🌷.
-
Bližšie potrebu prijatia, ktorá môže v detstve prebiť potrebu autenticity vysvetľujeme tu.
-
Perfekcionizmus môže vyústiť do nezdravej potreby dokázať svojimi úspechmi, že sme dosť dobrí. Prečo to nefunguje, vysvetľujeme tu.
-
Možno ti príde sebecké, alebo čudné oceniť samého/samú seba. Nechceš byť namyslený/á a čakáš preto, nech ťa ocenia druhí. Tento mýtus vyvraciame tu.
-
Ako teda pracovať so svojim perfekcionizmom? Presne tejto téme sa budeme venovať v piatkovom livestreame! Zašli nám preto svoju otázku sem a prihlásiť sa následne môžeš tu. Z livestreamu si vieš pozrieť aj záznam 📽️ .
#13 Zisti, či sa násilie odovzdáva cez generácie a ako to zvrátiť 🙏 (pre všetkých)
Násilie vo vzťahoch je jedným z najzávažnejších problémov, ktorému mnohí ľudia čelia… avšak často v tichosti ❤️🩹 Otázka, či sa násilné správanie dedí z generácie na generáciu, vyvoláva diskusiu medzi mnohými z nás.
➡️ Prečo niektorí ľudia opakujú vzorce správania svojich predkov, zatiaľ čo iní dokážu tieto cykly prerušiť?
➡️ Je dedičnosť jediným faktorom, alebo zohrávajú úlohu aj sociálne a psychologické vplyvy?
V rámci tejto výzvy sa chceme zamyslieť, či násilie vo vzťahoch skutočne “prechádza” z rodičov na deti, a ak áno, ako môžeme tento cyklus zastaviť. Naše výzvy ti ponúkajú nielen teoretické poznatky, ale aj praktické nástroje, ktoré môžu pomôcť každému, kto sa snaží prelomiť reťazec násilia a vytvoriť zdravšie vzťahy.
-
krok: Na úvod si vypočujte, či je naozaj pravda, že násilné správanie sa “dedí” od našich predkov, alebo vieme “pretrhnúť niť” transgeneračnej traumy sami? Vypočuj si TU.
-
krok: Možno sa teraz pýtaš sám/a seba, prečo vôbec to násilie vo vzťahoch vzniká? Kde to celé začalo? Vypočuj si TU.
-
krok: Nemusí sa vždy jednať o kritickú situáciu, niekedy sú to bežné problémy každodenného života, s ktorými si nevieme rady. Ak sa občas ocitneš v situácii, kedy nevieš zareagovať adekvátne situácii, odporúčame cvičenie, ktoré ti napovie, čo sú tvoje spúšťače 🧘♂️ Najprv zober 📃 a ✍️ a potom klikni TU
-
🆘 špeciálny krok: Špeciálna výzva obsahuje aj špeciálny 4. krok 🆘
Ak poznáš v okolí blízku osobu, ktorá môže byť obeťou násilia, prečítaj si, čo si treba všímať a ako danej osobe môžeš pomôcť 👉 TU 👈
#14 Pomôžeme ti zvládnuť stresujúce obdobie 🫶
Ak máš teraz s príchodom jesene pocit, že nevieš kde ti hlava stojí, nie si sám/ sama. Stresujúce obdobia môžu veľmi zaťažiť naše vnútorné zdroje, zhoršovať našu náladu a zdravie a nemusíme mať dostatok síl starať sa o seba. V dnešnej dobrovýzve ti však prinášame malý balíček prvej pomoci - cvičenia, ktoré ti pomôžu lepšie zvládať ťažké situácie 🤍.
Na cvičenie nepotrebuješ nič, iba pár minút pre seba na pokojnom mieste. Ak chceš, môžeš si cvičenia aj vyplniť na papieri alebo v telefóne cez naše pdf/ word šablóny v lekcii.
👉 1. Krok: Porozumej, prečo občas môžeš reagovať veľmi intenzívne, hoci racionálne ti to nemusí dávať zmysel. Eva Vavráková, psychoterapeutka s rokmi praxe, vysvetľuje na praktickom príklade, ako takéto spúšťače fungujú tu.
👉 2. Krok: Dôležitým krokom v práci na sebe a zmiernení svojich reakcii je zvedomenie našich vzorcov a spúšťačov, ktoré k nim vedú. Lucia Šicková ťa prevedie cvičením, ktorým si zmapuješ svoj stav v 6 krokoch tu. Ak máš málo času, sústreď sa najmä na prvý krok.
👉 3. Krok: Predošlé kroky v tebe možno vyvolali silné, nepríjemné pocity. V cvičení tu s psychologičkou a neurovedkyňou Jankou Bašnákovou sa naučíš techniku uzemnenia pri preťažujúcich emóciách. Skús si ju precvičiť teraz, aby ti aj nabudúce vedela pomôcť.
Ak si sa dostal/a až sem, tak ti úprimne gratulujeme a želáme veľa síl pre zvládanie stresu. Na túto tému aktuálne pripravujeme nový kurz s psychologičkou a psychiatričkou Magdou Frecer, ku ktorému už o týždeň môžeš mať prístup zakúpením členstva tu.
#15 Zisti, či používaš zdravé zvládacie stratégie 🌱
Znovu je tu pondelok - pravdepodobne aj pre teba jeden z najstresujúcejších dní v týždni. To, ako zvládneme stres a nepríjemné emócie z neočakávaných problémov má však veľký vplyv nato, ako sa budeme cítiť - teraz aj dlhodobo. Poďme spolu odkryť vrstvy našich zvládacích stratégii a zistiť, či viac pomáhajú alebo škodia.
-
Krok: V tomto dotazníku si zdarma otestuj svoju psychickú odolnosť. Ak chceš podrobnejšie vyhodnotenie všetkých stratégií, ktoré používaš, odporúčame dotazník z nového kurzu v lekcii tu.
-
Krok: Ako vznikli reakcie, ktoré mám? Prečo ich používam, ak sú nezdravé? Ak máš tieto otázky, Magda Frecer ti odpovie v lekcii tu. Vysvetľuje, že mechanizmy nevieme čiernobielo rozdeliť, na dobré a zlé - všetky v minulosti na nejaký účel fungovali. Dôležité je zhodnotiť, či nám pomáhajú aj v prítomnom momente.
-
Krok: Keď už lepšie chápeš, ako stratégie vznikli a ako pracujú, poďme si spolu skúsiť vytvoriť návyk. Otvor si cvičenie v lekcii tu, priprav si pero a zošit, alebo aj poznámky v telefóne a na pár minút sa ponor do reflexie. Ak sa ti zdajú 2-3 nové stratégie príliš veľa, skús na začiatok implementovať iba jednu. Postupne vždy môžeš pridať ďalšie :).
Daj nám vedieť v komentári, na ktorej stratégií plánuješ pracovať a gratulujeme k splneniu ďalšej dobrovýzvy! 🧡🙌
#16 Spoznaj svoju podpornú sieť
Vzťahy, ktoré si buduješ s ostatnými, sú kľúčom k tvojej emocionálnej pohode, spokojnosti a celkovému šťastiu. Či už čelíš stresu, životným výzvam, alebo hľadáš podporu v bežnom živote, silná podporná sieť ti môže v ťažkých chvíľach pomôcť.
Táto výzva ťa vyzýva, aby si sa zamyslel/a nad vzťahmi, ktoré už máš a pomáhajú ti – s rodinou, priateľmi, či kolegami – a aktívne na nich pracuješ. Zameriame sa na praktické kroky, ako tieto dôležité väzby posilniť, aby si mal/a vždy niekoho, na koho sa môžeš spoľahnúť.
Cieľom tejto výzvy je nielen lepšie pochopiť, kto tvorí tvoju sieť, ale aj to, ako môžeš prispieť k jej posilneniu.
-
krok: Vypočuj si, čo je to psychická odolnosť, či je to vrodená schopnosť, akú rolu hrá genetika a ako veľmi na nej vieme stále pracovať TU.
-
krok: Keď sa obrátiš na druhých, určite nebudeš príťažou! Len je potrebné obklopiť sa ľuďmi, na ktorých sa môžeš spoľahnúť ❤️🩹 A ako veľmi vie pomôcť len vypočutie a nesúdenie pocitov druhých, si pozri TU.
-
krok: Ak si uvedomuješ, že máš okolo seba takých ľudí, je veľmi prospešné, ak vieš svoju existujúcu sieť podpory rozvíjať a efektívnejšie využívať podporu od druhých ľudí. Zároveň sa naučíš, ako konkrétne formulovať požiadavky na pomoc, aby si o ňu vedel/a účinne požiadať, keď to bude potrebné. Zober ✍️ a 📒 a pusti sa do tohto cvičenia TU.
Začni už dnes s malými krokmi a pozoruj, ako sa tvoje vzťahy rozvíjajú a posilňujú a zároveň ti pomáhajú v ťažkých chvíľach.
#17 Pochop a nauč sa pracovať so sebakritikou.
Ako sa sám so sebou rozprávaš, tvoj vnútorný monológ, dokáže byť veľmi nápomocný v náročných situáciách, ale taktiež môže narobiť viac škody ako úžitku. Ak máš tendenciu automaticky sa kritizovať, obviňovať alebo sa na seba hnevať, čítaj ďalej! Pomôžeme ti pochopiť, ako súvisí sebakritika so stresovými reakciami ………
-
Psychiatrička Magda Frecer v rozhovore v našom kurze o Odolnosti vysvetľuje jednu z ciest, odkiaľ vzniká negatívny a kritizujúci vnútorný hlas. Rozhovor nájdeš tu -téma sebakritiky je rozoberaná približne od 7:15 minúty.
-
Techniky práce s mysľou následne vysvetľuje psychoterapeutka Eva Vavráková a vo videu tu ťa prevedie niekoľkými možnými technikami na zmenu myslenia, ktoré môžeš vyskúšať aj hneď.
-
Ak sa chceš dozvedieť viac o práci na sebakritických myšlienkach a ísť do témy hlbšie, prihlás sa na náš webinár o skrotení vnútorného kritika. Webinár sa uskutoční už tento piatok, 4.10. od 12:00 do 13:00. Neboj sa, ak vtedy nemáš čas, môžeš si ho pozrieť aj zo záznamu. Webinár je zadarmo pre všetkých členov - prihlásiš sa tu kliknutím na RSVP.
Tešíme sa na teba a prajeme veľa úspechov na ceste za tvojím dobrobytím. 💙
#18 Rozpoznaj, ake sú tvoje reakcie na stres a nauč sa s nimi pracovať
Každý z nás zažíva stres rôznymi spôsobmi, ale často si ani neuvedomujeme, ako naň reagujeme. Niekedy sú naše reakcie automatické a nevšímame si, že stres môže ovplyvňovať nielen naše telo, ale aj emócie a správanie. Rozpoznať svoje reakcie na stres je prvým krokom k tomu, aby sme s nimi dokázali efektívne pracovať a zlepšili svoju duševnú pohodu.
V tejto výzve sa naučíš identifikovať svoje individuálne stresové vzorce a spôsoby, akými na ne reaguješ. Spoločne sa zameriame na techniky, ktoré ti pomôžu tieto reakcie lepšie zvládať a naučíš sa praktické stratégie na zníženie stresu v každodennom živote. Pusti sa do toho 💪
-
krok: Poďme do hĺbky… Čo sa deje s nervovou sústavou v stresových situáciách? Ak chceš lepšie porozumieť tomu, ako sa tvoje telo a myseľ menia, keď čelíš stresu, vypočuj si psychiatričku Magdu Frecer a zisti, ako ľudia zvyknú reagovať v strese. Chceš sa všetkým páčiť a pomáhaš ostatným na úkor seba? Alebo všetkých okolo seba kritizuješ vrátane seba? Klikni TU.
-
krok: Stresové reakcie môžu mať rôzne podoby a každý z nás môže reagovať na stres rôznymi spôsobmi. Naše reakcie na stres sú často automatické a nevedomé, ale pochopenie toho, ako reagujeme, nám môže pomôcť nájsť efektívnejšie spôsoby zvládania náročných situácií. Toto cvičenie ti pomôže identifikovať štyri hlavné typy stresových reakcií — boj (fight), únik (flight), zmrazenie (freeze) a podlizovanie (fawn) — a pochopiť, ako sa tieto reakcie prejavujú v tvojom živote.
-
krok: Vedel/a si, že vieš vedome pracovať so svojou mysľou a zastaviť myšlienky, ktoré ťa brzdia, vyvolávajú úzkostné stavy alebo ťa dostávajú do nepohody? Vypočuj si toto video a dozvieš sa viac 💙
Zober svoje duševné zdravie do vlastných rúk a začni tým, že sa naučíš lepšie rozumieť sebe a svojim reakciám na stres.
#19 Nie si na to sám/ sama.
Bojíš sa obrátiť sa na druhých ľudí so svojimi ťaživými emóciami, pretože ich nechceš zaťažovať? Máš pocit, že tvoje problémy predsa nie sú také hrozné a mal/a by si ich zvládnuť sám/sama? Potom čítaj ďalej, táto Dobrovýzva je pre teba. 🙏
Hoci sme navonok prepojení viac ako kedykoľvek v histórii, tieto spojenia sú často len na povrchovej úrovni a v skutočnosti sa uzatvárame do seba. Na sociálnych sieťach všetci prezentujeme len svetlé a šťastné momenty a čoraz viac máme pocit, že sme so svojimi problémami vlastne sami. Nemáme sa na koho obrátiť - veď všetci pôsobia tak vyrovnane, určite sú na tom lepšie ako ja. Vedie to k pocitom izolácie a neschopnosti - pritom vzťahy sú práve liekom, ktorý nám pomáha v období problémov.
-
Krok 👋: Najprv si poďme spolu s psychiatričkou Magdou Frecer vyvrátiť mýtus, že ak sa na druhých obrátime, budeme len príťažou tu.
-
Krok 👫: Opačným protipólom býva problematické presvedčenie, že ten “správny” partner nás vylieči, zahojí. To však dáva na druhého človeka nezaslúžený nátlak. Zodpovednosť za ošetrenie zranení máme sami v sebe - druhí nám však môžu na tejto ceste poskytovať podporu. O tomto mýte v partnerských vzťahoch hovoríme tu.
-
Krok 💭: Skús sa zamyslieť nad poslednou situáciou, keď si niekomu pomohol/la, vypočul/a ho a poskytol/la podporu. Ako si sa cítil/a? Mal/a si pocit, že ti v tej situácii niekto pridal príťaž alebo si súcitil/a?
-
Krok 📝: Aplikuj cvičenie zdravých stratégii na budovanie podpory vo vzťahoch. V prvom kroku môžeš zreflektovať, ako ti pomáha súčasná stratégia, kedy sa všetko snažíš zvládnuť sám/sama - skús si vybaviť konkrétne situácie, pocity a následky. Následne prispôsobíš druhý krok na nájdenie vzťahov v tvojom okolí, ktoré ti pomáhajú zdravo zvládať ťažké obdobie - môžeš sa zamyslieť, čo ti pomáha a čo by si očakávala. V poslednom kroku - implementácii vyskúšaj požiadať o vypočutie, alebo pomoc. Je v poriadku, ak sa bojíš sklamania - predísť tomu môžeš jasnou komunikáciou čo v danej chvíli potrebuješ (Vypočutie? Podporu? Návrh riešení? Rozptýlenie?).
A tu sa Dobrovýzva končí! Dúfame, že si sa naučil/a niečo nové a zanechaj nám svoje skúsenosti alebo feedback v komentároch. 💙
#20 Nauč sa niečo nové o zošívaných rodinách
V dnešnej Dobrovýzve pokračujeme v našej téme posledného týždňa: patchworkové (zošívané) rodiny. Či si sám/sama súčasťou zošívanej rodiny alebo nie, v Dobrovýzve nájde každý možnosť naučiť sa o nich niečo nové! 🤍
-
Krok: Tému zošívaných rodín v Mojom Dobrobytí prezentujeme v spolupráci s koučkou Máriou Melkovou. Ak vieš o zošívaných rodinách len málo, v rozhovore s Máriou sa dozvieš ako funguje ich dynamika, ako zvládať rôzne situácie a Máriine vlastné skúsenosti. Rozhovor si tiež môžeš vypočuť ako podcast.
-
Krok: Máš ešte ďalšie otázky, alebo chcel/a by si sa spojiť s komunitou ľudí v zošívaných rodinách? Pridaj sa už tento piatok na náš livestream na instagrame @dobrobytie o 12:00 s Evkou Vavrákovou! Hostkami budú koučka Mária Melková a psychologička Daniela Krížiková.
-
Krok: Bonus - ak si v zošívanej rodine a rád/ rada by si zlepšila v nej vzťahy, môžeš použiť naše cvičenie Podporná sieť na jednotlivých členov svojej rodiny. Pomôže ti to uvedomiť si na koho by si sa mohol/la v rôznych situáciách obrátiť a čo sú tvoje potreby.
Tešíme sa, že si sa dostal až na koniec dnešnej dobrovýzvy! Daj nám vedieť ako sa ti naše dobrovýzvy páčia a čo by sme mohli zlepšiť v komentári alebo správe. 💬
#21 Je čas na zmenu 🍂
Moje Dobrobytie čaká veľká zmena - meníme postupne naše logo, naše farby aj naše príspevky. Našu zmenu podrobnejšie rozoberáme v našom dnešnom newsletteri, ktorý by si mal/a nájsť na svojom maili. V dnešnej Dobrovýzve by sme chceli povzbudiť k zmene teba: či už malej alebo zásadnej.
Máš pocit, že s zaseknutý/á v opakujúcej sa rutine alebo vzorci? Nevieš zmeniť spôsob, akým reaguješ a často vybuchneš, hoci ti je to ľúto? Bojíš sa zmien a pobytu mimo komfortnej zóny? Pozri si nasledujúce kroky a nechaj sa inšpirovať radami odborníkov.
-
Krok: Magda Frecer hovorí o tom, že všetci sme “adaptabilé tvory”. Pomôže ti pochopiť, prečo máš možno problém byť spontánny/a alebo prispôsobivý/á. Na druhej strane, ukazuje aj pozitívnu stránku a vnútornú silu - každý je schopný zmeny. Radí, ako si začať všímať svoje problematické vzorce reakcii a ako na ne nazerať.
-
Krok: Možno si už uvedomuješ, čo by si na sebe chcel/a zmeniť, ktorá časť tvojho prežívania a reagovania patrí minulosti a v momentálnych situáciách už nepomáha. Skúšaš si preto čo najviac o zmene naštudovať - už len to, že čítaš našu Dobrovýzvu je dobrý znak. Natália Kaščáková však v videách tu a tu vysvetľuje, prečo čítanie môže pomôcť k zmene, ale nerovná sa plnému spracovaniu.
-
Krok: Povzbudzujeme ťa teda sa o svojich emóciách a postrehoch porozprávať - buď so svojím terapeutom alebo s blízkou osobou, u ktorej vieš nájsť pochopenie. Navyše môžeš využiť cvičenie Mapovanie životnej cesty - namiesto zranení z detstva sa však sústreď na dôležité okamihy zmeny v tvojom živote. Keď uvidíš, aká dlhá cesta je za tebou a koľko prekážok už si zvládol/la prekonať, dodá ti to sebavedomie k ďalším zmenám!
-
Krok: Zmena je často pomalým a dlhým procesom, na ktorý je potrebné nazerať z dlhodobého hľadiska. Niektoré dni budú jednoduché, v niektorých možno skĺzneme k starým vzorcom. Dôležité je však k sebe pristupovať so sebasúcitom a byť svojím vlastným podporovateľom a fanúšikom. Hana Vojtová ťa sebasúcitným prístupom prevedie tu.
#22 Zvládaj lepšie overthinking
Stalo sa aj tebe, že si zablúdil/a do svojich myšlienok o budúcnosti, až si úplne stratil/a pojem, čo sa okolo teba deje? Overthinking, teda prehnané úzkostlivé premýšľanie nad hrozbami alebo možnými zlyhaniami nás unesie z “tu a teraz” do bludiska strachu a stresu. Nauč sa lepšie overthinking zvládať a budovať si psychickú odolnosť!
-
Krok: Prihlás sa na náš piatkový webinár o 12:00, kde ti psychoterapeutky pomôžu pochopiť overthinking a jeho fungovanie v mozgu, ukážu ti ako s ním pracovať a mnoho viac! Účasť potvrdíš kliknutím na RSVP v linku tu. 💻
-
Krok: Medzitým si môžeš vyskúšať relaxačné a meditatívne cvičenia pre navrátenie do prítomného okamihu a upokojenia úzkosti a overthinkingu. 🙏
-
V tomto cvičení nájdeš inštrukcie a scenár, ktorý ťa prevedie meditatívnou relaxáciou. 💆
-
V tomto cvičení sa naučíš, ako pracovať s dychom, aby si sa upokojil/a.
-
-
Krok: Máš pocit, že ti overthinking spôsobuje veľké ťažkosti v živote? Neváhaj sa obrátiť na odborníka - certifikovaného psychológa. Táto lekcia ti môže pomôcť zhodnotiť, či potrebuješ pomoc.
#23 Udržateľné a dlhodobé techniky pre zvládanie stresu 🔋
Keď sme v strese, často hľadáme rýchlu cestu úniku - kúpime si dobré jedlo, nalejeme večer pohár vína alebo si dáme tabletku na spanie. Hoci nám pomôžu takmer okamžite uľaviť od nátlaku, z dlhodobého hľadiska nám viac škodia. Naviac, dlhodobý stres má škodlivý vplyv nielen na našu náladu, ale aj zdravie. Zvyšuje riziko rôznych kardiovaskulárnych ochorení, podkopáva imunitu a podporuje zápal v tele. Akými technikami sa vieme o seba udržateľne starať a budovať si odolnosť? 💪💆
-
Krok: Vopred pripravený a čo najpodrobnejší plán je kľúčový. V strese a úzkosti máme tendenciu siahnuť po čo najjednoduchšej možnosti - ako by si to vedel/a využiť? Klikni na krátke video od Evky Vavrákovej tu, kde vysvetľuje, ako si stratégie naplánovať. 📝
-
Krok: Následne klikni sem a vyplň v ďalšej lekcii cvičenie - v súboroch nájdeš template na vyplnenie, ktorý si môžeš stiahnuť, alebo môžeš použiť aj pero a papier. Ak máš málo času, sústreď sa najmä na tretí krok v cvičení. 🗓️
-
Krok: Ako udržiavať zmeny dlhodobo? Odporúčame zakomponovať vytvorené plány do tvojej každodennej alebo každotýždennej rutiny - aby boli čo najviac automatické a nevyžadovali veľa mentálnej energie. Pomôže ti táto lekcia. 💡
-
Krok: Každý sme trošku iní a jedineční, preto potrebujeme vyskúšať, čo nám vyhovuje a pomáha, a čo realisticky nestíhame a nezvládame. Všímaj si, čo si vieš zautomatizovať a do čoho sa musíš priveľmi nútiť. Pri vyhodnocovaní ti pomôžeme v tomto cvičení. Ak máš málo času, scrolluj na spodok, kde nájdeš tipy na dlhodobé udržiavanie. 💜
#24 Netráp sa vecami, ktoré nevieš zmeniť 💜
Premýšľaš neustále nad problémami, nad ktorými nemáš kontrolu? Cítiš smútok, hnev alebo úzkosť zo situácii, ktoré nevieš ovplyvniť? “Ďakujeme” zato evolúcii - tá našu myseľ naučila sústrediť sa na hrozby, aby sme prežili a našli bezpečie. Teraz už nebojujeme v prírode o prežitie - a mnoho situácii nemáme pod kontrolou. Mozog však skenuje hrozby úplne rovnako ako pred tisíckami rokov, a preto na ne nevieme prestať myslieť.
Poď sa s nami naučiť techniky, ako s nepríjemnými myšlienkami a emóciami pracovať.
-
Krok: Máš tendenciu potláčať myšlienky a emócie? Krátkodobo môže byť vyhýbanie užitočná stratégia, avšak dlhodobo nefunguje, čo psychologičky Eva Vavráková a Jana Bašnáková vysvetľujú v lekcii tu.
-
Krok: Potreba mať všetko v tvojom okolí pod kontrolou a negatívne emócie, keď to tak nie je, môže mať súvis s perfekcionizmom. Tejto téme sme sa venovali v livestreame tu, kde sa dozvieš odpovede na rôzne otázky, aj v dobrovýzve tu.
-
Krok: Spracovanie myšlienok a emócii, ktoré ťa trápia hoci ich nevieš zmeniť, sa môže javiť ako neuskutočniteľná úloha. Sústreď sa však na problémy alebo oblasti, ktoré môžeš ovplyvniť. Pri budovaní zvládania ti pomôže toto cvičenie.
Extra krok: Ak máš pocit, že je toho už na teba dlhodobo priveľa, požiadaj o pomoc a podporu - svoju rodinu, kamarátov, ale aj odborníka - psychológa. Držíme ti palce!
#25 Ako na people pleasing?
Ak si sa ako dieťa musel/a často prispôsobovať nárokom druhých, alebo starať sa o potreby ostatných, aby si cítil prijatie, bezpečie a lásku, môže z toho v dospelosti vzniknúť tendencia k people pleasingu. Prispôsobovaním sa, aj keď nechceme, preberaním úloh a zodpovednosti, aj keď nemáme kapacitu, sa síce oberáme o čas a zdroje, ale zaisťujeme si pocit bezpečia. Čítaj ďalej, ak si chceš viac porozumieť a začať na tom pracovať.
✍️ 1. Krok - V rozhovore psychoterapeutka a odborníčka na zranenia z detstva Hana Vojtová objasňuje, prečo snaha vyhovieť všetkým nie je udržateľnou stratégiou tu.
✍️ 2. Krok - V cvičení tu sa zamysli, kedy si často používaš people pleasing? Zameraj sa na stratégiu fawn (zaliečanie), ktorá najviac súvisí s people pleasingom. Identifikuješ svoje spúšťajúce situácie a nájdeš aj tip na prvý krok.
✍️ 3. Krok - V nadväzujúcom cvičení tu nájdeš tipy a kroky, ktoré ti pomôžu naučiť sa fawn lepšie zvládať. Skús si presne premyslieť, ako v podobnej situácii zareaguješ a precvič si mentálne, ako situácia prebehne.
✍️ 4. Krok - Ak ešte nie si prihlásený, klikni na RSVP tu v našom livestreame na people pleasingu. Ak ti čokoľvek nie je jasné, alebo si nevieš s nejakou situáciou rady, už tento piatok budú odborníčky odpovedať na vaše otázky. 💜
#26 Zvládni posviatočné blues.
Cítiš sa po sviatkoch a Novom roku vyčerpane, napriek plánom oddýchnuť si? Cítiš úzkosť z nátlaku stanoviť si predsavzatia a podať veľký výkon naspäť v práci alebo škole? Je možné, že ťa trápia posviatočné blues - po etape intenzívnych emócii prišiel návrat k rutine a cítime sa smutnejšie, podráždenejšie a unavenejšie. Nezabúdaj, že tieto pocity pominú, sú krátkodobé - prinášame ti však balíček prvej pomoci pri zvládaní tohto náročného obdobia.
Pohodlne sa usaď, uvar si čaj alebo kávičku a vyhraď si pár minút na nasledujúce cvičenia, ideálne s perom a papierom ✒️ :
-
Krok: Ťaživé pocity sú nám, samozrejme, nepríjemné, tak sa im snažíme ujsť, vyhnúť sa im, potláčať ich. Možno dokonca aj na podvedomej úrovni - bohužiaľ to však nevedie k prekonaniu emócii. Bližšie ti to vysvetlia psychologičky Evka a Janka tu. 💬
-
Krok: Ako máš zvyčajne tendenciu zvládať emočne náročné situácie ako tieto? Tento dotazník ti pomôže zhodnotiť svoje zvládacie stratégie. 📄
-
Krok: Naše psychické zdravie ovplyvňuje mnoho faktorov, napríklad ako spánok, stravovanie, cvičenie a tak ďalej. Vytvárajú “rozpočet”, s ktorého môže naše telo počas dňa čerpať. Vypočítaj si svoj osobný rozpočet v cvičení tu - čo by si potreboval/a zmeniť, aby tvoje baterky boli nabitejšie? 🔋
-
Krok: Sústreď sa na tie aspekty v situácii, ktoré môžeš zmeniť. Toto cvičenie ti pomôže uvedomiť si, ak si nie si istý/á ako na situáciu nazerať a ktoré časti máš pod kontrolou. 🎭
#27 Cesta k sebaprijatiu.
Sebaprijatie a pozitívny vzťah k sebe samému/samej je dôležitou súčasťou cesty k tvojmu Dobrobytiu. Možno máš podvedome strach alebo odpor prijať sa - necítiš sa na to ešte dostatočne dobrý/á, všímaš si svoje chyby, nedostatky, zlyhania. Takéto čakanie však nemá konca, kraja - poďme sa na sebaprijatie pozrieť preto bližšie. 🔍
Sebaprijatie neznamená, že na sebe prestaneme pracovať a ospravedlníme tým svoje slabé stránky. Naopak, je to láskavý a súcitný prístup k sebe, kde si uvedomíš a poďakuješ si za malé krôčiky, ktorými hojíš svoje zranenia, pracuješ na svojich neprimeraných reakciách, staráš sa o seba a tak ďalej… 🌷
-
Krok - Pochop, alebo zopakuj si, ako sebahodnota vzniká a aký vplyv môže mať na sebaprijatie zraňujúca výchova v lekcii tu. 💡
-
Krok: Psychologička Evka Vavráková ti na úvod vysvetlí, čo je to Rosenbergova škála sebahodnoty, a následne si môžeš tento dotazník anonymne vyplniť tu. Vysoký pocit sebahodnoty súvisí so sebaprijatím. 📝
-
Krok: Sebasúcit je silným nástroj pre budovanie sebaprijatia. V lekcii tu vysvetľuje odborníčka Hana Vojtová budovanie sebasúcitu v štyroch krokoch - skús si video zastaviť a popremýšľať, ako každý krok môžeš aplikovať na svoju situáciu. Cvičenie nájdeš podrobnejšie rozpracované tu. 💭
Na záver: Pozri si náš nový rozhovor s Emou Müllerovou o sebaprijatí, prijatí svojich zlyhaní a budovaní sebalásky. 💜
#28 Ako sa v emočne vypätých situáciách pri deťoch nezblázniť? 💣
Rodičovstvo nám každý deň prináša rôzne situácie, niektoré krásne a dojímajúce, ale pri niektorých si nevieme z reakcii dieťaťa rady. Sme unavení, vybuchneme, nezvládneme situáciu - ak máš chuť to zmeniť, poďme sa ponoriť do dnešnej Dobrovýzvy. Ako rodič lepšie pochopíš svoje dieťa, ale aj keď nie si rodičom, môžeš pochopiť vlastné zážitky z detstva. 🧸
🕐 Na túto Dobrovýzvu budeš potrebovať približne 20-25 minút. 💪
-
Krok: Ako funguje detský mozog v reakcii na stres a emócie? Keď pochopíme, ako sa mozog dieťaťa vyvíja a ako rozmýšľa, prinesie nám to do náročnejších situácii väčšiu empatiu k perspektíve nášho dieťaťa. Neurovedkyňa a psychologička Janka Bašnáková tému vysvetľuje v lekcii tu. 💡
-
Krok: Prečo sa v nás, dospelých, tiež spúšťa silná emočná reakcia vo vypätých situáciách s deťmi? Psychológ Ivan Vyskočil vysvetľuje v rozhovore tu. 💭
-
Krok: Ktoré informácie z predošlých lekcii v tebe najviac zarezonovali? Ako by si ich mohol/la aplikovať pri najbližšom konflikte s deťmi? Aplikuj v praktickom cvičení tu. ✒️
-
Bonusový krok: Ak potrebuješ poradiť, niečomu s kurzu nerozumieš, či ťa zaujímajú témy, ktoré sme nespomenuli, budeme radi, ak sa prihlásiš na náš bezplatný livestream, kde psychologičky zodpovedajú vaše otázky! Prihlás sa tu. 🙌
#29 Posilni svoju emočnú inteligenciu 🤗
Emočná inteligencia je schopnosť, vďaka ktorej vieme správne rozpoznať emócie, pracovať s nimi tak, aby nám pomáhali, pochopiť emócie druhých a tiež aj pomôcť druhým, nielen sebe, regulovať emócie. Je to dôležitá vlastnosť nielen pre budovanie pevných vzťahov s druhými, založených na empatii a prijatí, ale aj pre sebaspoznanie a sebauvedomenie. Poďme sa pozrieť, ako môžeš na emocionálnej inteligencii pracovať. 🙌
-
Krok - Ako vedome pracovať s emóciami? Je to vôbec možné, keď sú tak rýchle a automatické? V tejto lekcii pochopíš, ako emócie vznikajú v mozgu a prečo nám pomôže čo i len taký drobný krok, ako ich uvedomenie. 🧠
-
Krok - Teraz, keď už vieš vedomejšie narábať s emóciami, poďme sa pozrieť na oblasť vzťahov. Ako môžem pomôcť pracovať s emóciami druhým ľuďom, napríklad deťom? Pozri si lekciu tu. 🧑🤝🧑
-
Krok - Máš chvíľku čas a chceš si vyskúšať konkrétne techniky na rozvíjanie emočnej inteligencie? Precvič si rozvíjanie empatie voči situáciám druhých tu, spoznaj tipy ako komunikovať o emóciách s blízkymi tu alebo spoznaj techniku empatického, aktívneho počúvania tu. Ak máš u nás, v Mojom Dobrobytí parťáka/čku, môžete si to vyskúšať na sebe navzájom! 👂
Ak sa chceš dozvedieť viac o tom, ako emócie vznikajú (napríklad v našom mozgu), ako ich zvládať, najmä tie nepríjemné, a ako priniesť viac uvedomenia o tom, čo cítiš, pozri si náš Kurz o emóciách. 💜
#30 Nauč sa zvládať hnev a frustráciu 💥
V našej minulo-týždňovej ankete bolo najčastejším problémom zvládať hnev. Hnev je veľmi silná emócia, ktorá vyvolá nával energie a pohybu, sme pripravení konať, kričať, bojovať. Je frustráciou niektorej z našich potrieb, signalizuje prekročenie našich hraníc, porušenie našich hodnôt. Namiesto automatického reagovania sa však môžeme naučiť hnev vnímať ako informáciu a zdravo ho spracovať 💪.
-
Krok: Čo vlastne znamená regulovať hnev, alebo akúkoľvek emóciu? Nie je to totiž ani jej potlačenie a popieranie (“Hovorím ti, som kľudná!!!”) ale ani vybuchnutie, či nebodaj ničenie. V lekcii tu si vysvetlíme základy emočnej regulácie. 📚
-
Krok: Prečo je hnev niekedy tak intenzívny a nekontrolovateľný? Súvisí to s tým, ako funguje náš mozog - ale aj z evolučného hľadiska, kedy bol silnou motiváciou. Viac sa dozvieš v lekcii tu - na konci nájdeš aj tipy pre zdravšie zvládanie. 😤
-
Krok: S akým energetickým rozpočtom momentálne pracuješ? So zvyšujúcou únavou stúpa naša frustrácia a ťažšie sa nám kontrolujú emócie. V cvičení tu si môžeš vypočítať svoje skóre - zároveň uvidíš oblasti, ktorých prioritizácia ti pomôže cítiť sa lepšie, pokojnejšie. 🔋
-
Krok: Keď sa ocitneš vo vypätej, frustrujúcej situácii a pocítiš príval hnevu, vytvor si medzeru medzi emóciou a reakciou dýchaním. Začni v malom - jeden hlboký nádych a výdych - postupne skúšaj toto správanie automatizovať a pridávať. Hlboké dýchanie presmeruje našu pozornosť a upokojí náš nervový systém. Príklad dýchacieho cvičenia nájdeš tu. 🧘♀️
#31 Zranenia z detstva a tvoje spúšťače
Naša prvá téma je venovaná Zraneniam z detstva a ich spúšťačom. Rozpoznanie našich zranení, ktoré si mnohí nesieme z detstva, nám umožní postupne ľahšie žiť a získať lepšiu kontrolu nad vlastným životom a zlepšiť vzťahy s blízkymi osobami, na ktorých nám záleží.
-
krok - Ak si ešte nemal/a priestor, sprav si TEST a zistíš, ako si na tom ty. Pri otázkach sa zamysli nad niektorými situáciami z detstva a možno sa ti začnú vynárať spomienky ❤️🩹
-
krok - Tieto spomienky si bližšie zreflektuješ a zakategorizuješ pomocou videa TU, ktoré ti pomôže vyhodnotiť tvoje odpovede.
-
krok - Ako fungujú spúšťače a čo to v praxi znamená? Vypočuj si príklady z bežného života, kedy možno aj ty reaguješ neadekvátne danej situácii TU.
-
krok - Teória nám vie veľmi pomôcť, ale praktickým cvičením sa dostávame ešte hlbšie do seba samého. Dopraj si chvíľu pre seba, zamysli sa a napíš si konkrétne situácie z bežného života a pocity, ktoré v tebe vyvolali TU.
Ak sa dostaneš až na 4. krok, dobre sa vyspi, dopraj si masáž, prechádzku v prírode alebo chutnú kávu v dobrej spoločnosti.
#32 Kufrík prvej pomoci pri preťažení. 🧳
Cesta k psychickej odolnosti býva dlhá, nerovnomerná a kľukatá. Postupne sa učíme vnášať väčšie uvedomenie do našich vzorcov, spúšťačov a následných reakcií… avšak ak je toho na nás veľa, je normálne, že sa nám nepodarí vždy reagovať primerane. Dôležité je, či si vieme niečo odniesť, niečo sa o sebe naučiť, a povzbudiť sa namiesto sebakritiky. 😔
Ako však pracovať s náročnými emóciami či dotieravými myšlienkami v obdobiach stresu a preťaženia? V Dobrovýzve na tento týždeň sme si pripravili zopár krokov, ktoré by ti mohli pomôcť. 🌱☀️
-
Krok: Možno si hovoríš, že musíš sa len viac snažiť, musíš sa len viac kontrolovať. Prečo je to zložitejšie a prečo je ovládanie psychiky vôľou mýtus sa dozvieš v lekcii TU.
-
Krok: Aká je prvá pomoc pri naozaj silných a ťaživých emóciách? Vysvetlenie a upokojujúce techniky nájdeš v lekcii TU.
-
Krok: Ako pracovať s opakujúcimi sa negatívnymi myšlienkami, ktoré podkopávajú tvoje sebavedomie? Pozri si webinár o overthinkingu TU a spoznaj jeho mechanizmy a spôsoby zvládania.
-
Krok: Ak chceš hlbšie pochopiť zvládacie mechanizmy a nájsť viac odporúčaní zdravých stratégii pri preťažení, prečítaj si viac TU.
Ktorý krok bol pre teba najviac užitočný? Zdieľaj nám v komentároch, budeme radi za feedback! Ak sa ti príspevok páčil, pošli ho kamarátovi/tke, ktorému/ej by sa zišiel. 💝
#33 Zranenia z detstva a tvoje spúšťače
Naša prvá téma je venovaná Zraneniam z detstva a ich spúšťačom. Rozpoznanie našich zranení, ktoré si mnohí nesieme z detstva, nám umožní postupne ľahšie žiť a získať lepšiu kontrolu nad vlastným životom a zlepšiť vzťahy s blízkymi osobami, na ktorých nám záleží.
-
krok - Ak si ešte nemal/a priestor, sprav si TEST a zistíš, ako si na tom ty. Pri otázkach sa zamysli nad niektorými situáciami z detstva a možno sa ti začnú vynárať spomienky ❤️🩹
-
krok - Tieto spomienky si bližšie zreflektuješ a zakategorizuješ pomocou videa TU, ktoré ti pomôže vyhodnotiť tvoje odpovede.
-
krok - Ako fungujú spúšťače a čo to v praxi znamená? Vypočuj si príklady z bežného života, kedy možno aj ty reaguješ neadekvátne danej situácii TU.
-
krok - Teória nám vie veľmi pomôcť, ale praktickým cvičením sa dostávame ešte hlbšie do seba samého. Dopraj si chvíľu pre seba, zamysli sa a napíš si konkrétne situácie z bežného života a pocity, ktoré v tebe vyvolali TU.
Ak sa dostaneš až na 4. krok, dobre sa vyspi, dopraj si masáž, prechádzku v prírode alebo chutnú kávu v dobrej spoločnosti.
#34 Zranenia z detstva a tvoje spúšťače
Naša prvá téma je venovaná Zraneniam z detstva a ich spúšťačom. Rozpoznanie našich zranení, ktoré si mnohí nesieme z detstva, nám umožní postupne ľahšie žiť a získať lepšiu kontrolu nad vlastným životom a zlepšiť vzťahy s blízkymi osobami, na ktorých nám záleží.
-
krok - Ak si ešte nemal/a priestor, sprav si TEST a zistíš, ako si na tom ty. Pri otázkach sa zamysli nad niektorými situáciami z detstva a možno sa ti začnú vynárať spomienky ❤️🩹
-
krok - Tieto spomienky si bližšie zreflektuješ a zakategorizuješ pomocou videa TU, ktoré ti pomôže vyhodnotiť tvoje odpovede.
-
krok - Ako fungujú spúšťače a čo to v praxi znamená? Vypočuj si príklady z bežného života, kedy možno aj ty reaguješ neadekvátne danej situácii TU.
-
krok - Teória nám vie veľmi pomôcť, ale praktickým cvičením sa dostávame ešte hlbšie do seba samého. Dopraj si chvíľu pre seba, zamysli sa a napíš si konkrétne situácie z bežného života a pocity, ktoré v tebe vyvolali TU.